Aminokwasy to pojedyncze cegiełki budujące wszystkie białka w naszym organizmie. Jest ich 20 podstawowych, mają różne budowy i charakterystyki. Są jednak pewne podobieństwa strukturalne pomiędzy poszczególnymi aminokwasami które wykorzystujemy.

BCAA to skrót od branched chained amino acids, czyli rozgałęzione aminokwasy. Wśród 20 podstawowych, BCAA jest dokładnie trzy: leucyna, walina i izoleucyna. Są to aminokwasy egzogenne, czyli nie powstają w organizmie i muszą być przyjmowane z pożywieniem lub suplementacją przez człowieka. Dlaczego to ważne? Matka Natura tak nas stworzyła, że większość białek mięśni jest bogata w te trzy aminokwasy. Osoby intensywnie trenujące szybko wyczerpują swoje zapasy aminokwasów BCAA, pojawiają się bóle mięśni, spowalnia się ich metabolizm oraz regeneracja. Zwiększając podaż tych aminokwasów, zapewniamy optymalne warunki do rozwoju tkanki mięśniowej oraz uzupełniamy zapasy energetyczne miocytów (czyli komórek mięśniowych). Jak? Struktura BCAA sprawia, że organizm jest w stanie bardzo łatwo przemienić je w możliwe do zamienienia w energię metabolity. Badania na sportowcach udowadniają pozytywny efekt przyjmowania dawek rzędu 10g BCAA przed i po treningu siłowym. Badani raportowali zmniejszony ból mięśni i lepszy przyrost tkanki mięśniowej w porównaniu do próby kontrolnej.

Nie jest to jednak sposób pozbawiony ryzyka. Przyjmowanie dużych dawek aminokwasów BCAA przeciąża nasz organ przetwórczy – wątrobę oraz nerki oraz ogranicza wchłanianie innych aminokwasów z przewodu pokarmowego. Nie jest to niebezpieczne dla zdrowego człowieka, ale ktoś kto cierpi na choroby organów miąższowych jak nerki czy wątroba nie powinien takich aminokwasów przyjmować. Dla ograniczenia ryzyka zalecane jest picie odpowiednich ilości wody!

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Dariusz
  • Najlepszy prezent dla kobiety

    Jeśli jesteś tutaj to znaczy, że szukasz pomysłu na obdarowanie bliskiej Ci kobiety. I nie…
  • 5 porad dla początkującego biegacza

    Bieganie to sport dla każdego. Biegają osoby, które pamiętają Igrzyska Olimpijskie w Helsi…
  • Jak zacząć biegać?

    Sprzęt do biegania: czego potrzebujesz? Bieganie to sport zdecydowanie tani w porównaniu z…
Załaduj więcej Sport
Komentowanie jest wyłączone

Sprawdź także

Jak nanieść powłokę hydrofobową?

Zainteresowanie powłokami hydrofobowymi, szczególnie w naszym kraju staje się coraz większ…