Sezon truskawkowy, to piękny czas. Tymi słodkimi owocami można zajadać się w nieskończoność. Dobrze jest, kiedy jedyną barierą między nami a truskawkami jest zdrowy rozsądek, który mówi „stop” (ale czasem nie warto go słuchać). Jak przetrwać czas „zakazanej miłości”? Na każdym kilometrze za oknami aut widzimy czerwone, kipiące stragany. Telewizja śniadaniowa podpowiada nowe przepisy na truskawkowe delicje. Wchodzimy do zwykłego spożywczego a przy każdej kasie gazety krzyczą „Truskawki! Truskawki!” Zwariować można.

Tymczasem truskawki to jedne z najczęściej uczulających owoców – informuje alergolog Bydgoszcz. Niestety najczęściej cierpią z ich powodu dzieciaczki. To ich układy pokarmowe są jeszcze niedojrzałe i źle reagują na alergeny. Na szczęście jest ogromne prawdopodobieństwo, że z czasem po prostu z tej alergii wyrosną. Rodzicom zatem zostaje odpowiedzialne przestrzeganie zasad i pilnowanie tego co i gdzie je nasze dziecko. Na kilka lat pewnie trzeba będzie odstawić te pyszności. A w dorosłym życiu alergia jest zazwyczaj niezbyt wielka i wystarcza zwykłe ograniczenie ilości zjadanych truskawek. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie reakcje alergiczne są częste i bardzo uporczywe. Wtedy należy całkowicie unikać tych owoców oraz przejść odczulanie, czyli specjalną terapię, która pozwoli pozbyć się tegoż uczulenia.

Częstym objawem alergii na truskawki jest swędzenie w jamie ustnej lub ogólnie obrzęk jamy ustnej, a nawet całej twarzy. Rzadziej, ale jednak, u uczulonych pojawiają się biegunki, bóle brzucha, wysypka oraz swędzenie skóry. Niestety reakcje alergiczne mają różne nasilenie i czasem staje się to bardzo uporczywe. Reakcja alergiczna może pojawić się w układzie oddechowym, układzie pokarmowym oraz na skórze. Jeśli gdziekolwiek się one pojawią, powinniśmy te pyszne owoce usunąć z diety – w końcu chodzi o nasze zdrowie. Dodatkowo musimy uważać na produkty, które w swoim składzie zawierają kawałki truskawek.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie
Komentowanie jest wyłączone

Sprawdź także

Informacje prawne dotyczące medycyny pracy

Badania przed rozpoczęciem nowej pracy są czynnością konieczną, przez którą przechodził ka…