Już od września wchodzi w życie najgłośniejsza reforma edukacji w ostatnich latach. W ramach przegłosowanej przez sejm uchwały zlikwidowane zostaną gimnazja.

ZNP szacuje, że z tego powodu pracę może stracić nawet 6 tys. nauczycieli. Trzeba wziąć pod uwagę, że likwidacja placówek zawsze zawsze wiąże się z utratą pracy. Trudno jednak przez 1 września dokładnie oszacować liczbę zwolnień. Być może nie będzie potrzeby zwalniać dużej ilości nauczycieli, ponieważ większa ilość uczniów w podstawówkach bądź szkołach średnich będzie wymagała większej ilości nauczycieli. Dyrektorzy placówek przy współpracy samorządowców będzie musiała opracować spólny plan organizacyjny.

Spór jednak cały czas będzie trwał, ponieważ 100% kadry zapewne nie przejdzie płynnie do innej szkoły. Mówi się również coraz częściej o potrzebie przebranżowienia się części nauczycieli. Jest to temat obecnie bardzo popularny, ponieważ rynek sam wymusza zmiany specjalizacji. Przy dużej ilości humanistów na rynku jesteśmy niemal zmuszeni do przebranżowienia, a nauczyciele nie stanowią tu wyjątku.

Nie powinniśmy jednak z góry straszyć nauczycieli masowym bezrobociem. Jest to temat dosyć nośny i wzbudza wiele emocji. Nikt jednak nie może podważać faktu, że edukacja jest niezmiernie ważna. Każda reforma powinna być bardzo przemyślana i być przeprowadzana przede wszystkim z myślą o uczniach, ponieważ to oni są tu najważniejsi.

  • Kosmetyczka na swoim…

    Praca w roli kosmetyczki dla wielu kobiet wydaje się być ciekawą alternatywą na rynku prac…
  • Polityka historyczna – jak kreować własną historię

    Polityka historyczna jest jednym z podstawowych pojęć w słowniku każdej, odpowiedzialnej k…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Edukacja
Komentowanie jest wyłączone

Sprawdź także

Szczegółowy przebieg zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej

Radiofrekwencja mikroigłowa – wstępny wywiad W celu ustalenia, czy istnieją jakiekol…