Już od września wchodzi w życie najgłośniejsza reforma edukacji w ostatnich latach. W ramach przegłosowanej przez sejm uchwały zlikwidowane zostaną gimnazja.

ZNP szacuje, że z tego powodu pracę może stracić nawet 6 tys. nauczycieli. Trzeba wziąć pod uwagę, że likwidacja placówek zawsze zawsze wiąże się z utratą pracy. Trudno jednak przez 1 września dokładnie oszacować liczbę zwolnień. Być może nie będzie potrzeby zwalniać dużej ilości nauczycieli, ponieważ większa ilość uczniów w podstawówkach bądź szkołach średnich będzie wymagała większej ilości nauczycieli. Dyrektorzy placówek przy współpracy samorządowców będzie musiała opracować spólny plan organizacyjny.

Spór jednak cały czas będzie trwał, ponieważ 100% kadry zapewne nie przejdzie płynnie do innej szkoły. Mówi się również coraz częściej o potrzebie przebranżowienia się części nauczycieli. Jest to temat obecnie bardzo popularny, ponieważ rynek sam wymusza zmiany specjalizacji. Przy dużej ilości humanistów na rynku jesteśmy niemal zmuszeni do przebranżowienia, a nauczyciele nie stanowią tu wyjątku.

Nie powinniśmy jednak z góry straszyć nauczycieli masowym bezrobociem. Jest to temat dosyć nośny i wzbudza wiele emocji. Nikt jednak nie może podważać faktu, że edukacja jest niezmiernie ważna. Każda reforma powinna być bardzo przemyślana i być przeprowadzana przede wszystkim z myślą o uczniach, ponieważ to oni są tu najważniejsi.

  • Kosmetyczka na swoim…

    Praca w roli kosmetyczki dla wielu kobiet wydaje się być ciekawą alternatywą na rynku prac…
  • Polityka historyczna – jak kreować własną historię

    Polityka historyczna jest jednym z podstawowych pojęć w słowniku każdej, odpowiedzialnej k…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Edukacja
Komentowanie jest wyłączone

Sprawdź także

Informacje prawne dotyczące medycyny pracy

Badania przed rozpoczęciem nowej pracy są czynnością konieczną, przez którą przechodził ka…