Strona gówna Technologie EKOLOGICZNE SERWEROWNIE TO PRIORYTET

EKOLOGICZNE SERWEROWNIE TO PRIORYTET

625

Nowoczesna technologia nie istnieje bez potężnych ośrodków obliczeniowych. A te z kolei wymagają zasilania. Apetyt na energię ogólnoświatowych centrów danych szacuje się – wg Creen House Data – na 1,4 proc. ogólnoświatowego zużycia prądu, a cała branża IT konsumuje blisko 10 proc. energii, odpowiadając za 1/50 światowej emisji gazów cieplarnianych! Trudno zakładać, że nawet po wdrożeniu nowych technologii energooszczędnych zużycie to zmaleje, bo ośrodków obliczeniowych będzie coraz więcej – mimo to emisję C02 musimy zredukować. Nic zatem dziwnego, że wielkie korporacje technologiczne-poszukują rozwiązań, które pozwolą korzystać z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Oto dwa przykład

IBM – LEFDAL MINE DATACENTER

Za 50 proc. zużycia energii w centrum danych odpowiada chłodzenie. Firma IBM buduje nowe centrum danych w nieczynnej kopalni Lefdal na zachodnim brzegu Norwegii. To jedno z największych na świecie podziemnych centrów danych, składające się z aż 75 pomieszczeń rozmieszczonych na sześciu poziomach połączonych podziemną siecią dróg. Na ilustracji widoczna jest jego struktura w porównaniu m.in. ze Statuą Wolności. Centrum będzie pobierać energię z umieszczonej w pobliskich fiordach elektrowni wodnej oraz z farmy wiatrowej o mocy 22 MW. Chłodzenie zapewni podziemna lokalizacja i klimat tego rejonu.

APPLE – DATA CENTER SOLAR ARRAY W MAIDEN

Apple jest znany ze swojej polityki w zakresie wykorzystywania źródeł odnawialnych. Widoczna na zdjęciu farma solarna w Maiden, w Północnej Karolinie (USA), generuje 10 MW energii. Apple dysponuje dwiema takimi farmami w Maiden, a ewentualne niedobory mogą być uzupełniane przez instalację ogniw paliwowych o mocy 10 MW. To nie wszystko. W 2015 roku firma Apple ogłosiła budowę nowej instalacji OZE na obszarze o powierzchni kilkunastu kilometrów kwadratowych w słonecznej Kalifornii. Moc uzyskana z nowej inwestycji ma zaspokoić całkowite potrzeby nowej siedziby koncernu oraz wszystkich sklepów Apple działających na terenie Kalifornii.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologie
Komentowanie jest wyłączone

Sprawdź także

Informacje prawne dotyczące medycyny pracy

Badania przed rozpoczęciem nowej pracy są czynnością konieczną, przez którą przechodził ka…