Strona gówna Informacje 5 porad dla początkującego biegacza

5 porad dla początkującego biegacza

1,159

Bieganie to sport dla każdego. Biegają osoby, które pamiętają Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach w 1952 roku. Jeśli jesteś zdrową osobą, regularnie się badasz, możesz zacząć biegać. Poniżej przedstawiamy 5 porad, które ułatwią Wam treningi.

1. Znajdź sobie cel.

Może to być chęć zgubienia zbędnych kilogramów, pozbycia się kompleksów, zaimponowania dziewczynie, żonie, koledze z pracy, poznania nowych ludzi. Każdy powód jest dobry. Ważne, by do naszej motywacji dopisać konkretny cel, np. chcę ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu, chcę schudnąć 5 kg. Dzięki konkretnemu celowi łatwiej nam będzie wytrwać w postanowieniu.

2. Nie zniechęcaj się

Jeśli przez ostatnie lata nie uprawiałeś żadnej aktywności ruchowej, pierwsze biegowe próby będą ciężkie. Dlatego musisz się przygotować na trudne początki. Jest jednak pamiętaj o punkcie pierwszym i nie zniechęcaj się!

3. Nie przesadzaj

Podstawowym błędem początkujących biegaczy jest to, że chcą biegać za często i za dużo. Jest duża szansa, że jeśli dopiero zaczynasz biegać, robisz to za szybko. Pamiętaj to podstawowy błąd początkujących biegaczy, przez który łatwo się zniechęcić.

Pierwszy biegowy trening często wygląda tak, że wychodzisz i pędzisz, ile sił w nogach. Zatrzymujesz się po kilkuset metrach, z rumieńcami na policzkach, zadyszką i … zniechęceniem, bo czujesz, że dalej nie dasz rady biec. Pamiętaj, żeby nie popełniać tego błędu i zaczynać od marszobiegów, stopniowo zwiększając wysiłek.

Już po kilku tygodniach będziesz przebiega

3 km z krótką przerwą. Później 5, 7, itd. Pamiętaj, żeby na początku skupić się na czasie, jaki poświęcasz na trening, a nie na kilometrach.

4. Znajdź swoją porę na bieganie

Trudno ocenić, czy więcej jest głosów za bieganiem rano, po południu czy wieczorem. Najważniejsze, by bieganie dopasować do naszego samopoczucia i wolnego czasu. Jeżeli lepiej ci się biega rano, to nie przymuszaj się do wieczornego biegania i odwrotnie. Pamiętaj, żeby treningi wpleść w plan dnia i połączyć z obowiązkami. Nie jesteśmy zawodowcami i w większości przypadków możemy dopasować treningi do rytmu dnia.

5. Polub bieganie!

Pewnie to sformułowanie będzie dla Ciebie brzmieć mało bardzo przekonująco. Jednak uwierz w to, że bieganie jest naprawdę fajne i można je lubić! Zobacz na biegaczy z Twojego otoczenia. Dzięki biegowej pasji większość z nich jest szczęśliwa, czego i Tobie życzymy!

 • 5 zasad zdrowego odżywiania

  Zdrowe odżywianie polega na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych skł…
 • Jak zacząć biegać?

  Sprzęt do biegania: czego potrzebujesz? Bieganie to sport zdecydowanie tani w porównaniu z…
 • Warto jeść skórkę z ogórka

  Oczekując lata, każdy wypatruje najbardziej ładnej pogody oraz świeże i pyszne warzywa. Na…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Informacje prawne dotyczące medycyny pracy

  Badania przed rozpoczęciem nowej pracy są czynnością konieczną, przez którą przechodził ka…
 • Ubrania dla myśliwych

  Weź głęboki oddech i spróbuj sobie wyobrazić następujące sytuacje. Facet w krótkich spoden…
 • 5 zasad zdrowego odżywiania

  Zdrowe odżywianie polega na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych skł…
Załaduj więcej Informacje
Komentowanie jest wyłączone

Sprawdź także

Informacje prawne dotyczące medycyny pracy

Badania przed rozpoczęciem nowej pracy są czynnością konieczną, przez którą przechodził ka…