Strona gówna Informacje Jak zacząć biegać?

Jak zacząć biegać?

880
Sprzęt do biegania: czego potrzebujesz?

Bieganie to sport zdecydowanie tani w porównaniu z większością sportów rekreacyjnych. Nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu. Jedyne, w co warto zainwestować już na początku biegowej przygody, to buty. Żeby zacząć przygodę z bieganiem wystarczą nam tanie buty do biegania, dostępne praktycznie w każdym markecie lub dyskoncie.

Jak kupić buty, które będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie?

Pamiętaj, że buty do biegania powinny być ok. 1 rozmiar większe od tych, w których chodzimy na co dzień. Często o tym zapominamy, ale podczas treningów stopy mogą mocno napuchnąć i wtedy bieganie w dobrze dopasowanych butach stanie się katorgą dla stóp.

Jaka odzież do biegania?

Odzież przeznaczona do biegania powinna być przede wszystkim lekka. Dobrze by było, gdyby posiadała różne systemy odprowadzające pot, chroniące przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Dzięki temu znacznie zwiększy się nam komfort podczas treningu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odzieży termicznej o specjalnej konstrukcji włókien i strukturze materiału, która zapewnia lepszą wentylację. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj jednak, że na początku biegowej “kariery” nie potrzebujesz technicznych ubrań. Zajrzyj do szafy, na pewno znajdziesz sportowe rzeczy, które możesz założyć na pierwsze treningi.

Co jeść przed treningiem?

Nawet jeśli Twoim celem nie jest zgubienie zbędnych kilogramów, kiedy zaczniesz biegać, warto zacząć przywiązywać wagę do jedzenia. Aby bieganie było łatwiejsze i przyjemniejsze, musisz przestrzegać kilku zasad, np. zawsze pamiętaj o śniadaniu i zrezygnuj z alkoholu, który nie jest dobrym motywatorem do treningu. Wsłuchaj się w Twój organizm i zobaczysz jak on reaguje zarówno na to co ląduje na talerzu, jak i to w jakich porach jadasz.

Co i kiedy jeść przed bieganiem?

Pamiętaj, by unikać ciężkich potraw na 2-3 godziny przed bieganiem. Jeśli biegasz rano, zjedz coś małego, co dostarczy organizmowi energii. Może to być banan, garść orzechów lub ciastko owsiane. Biegasz po południu? Odczekaj 1-2 godziny po obiedzie i dopiero wtedy udaj się na trening.

Co jeść po bieganiu?

Po bieganiu trzeba uzupełnić węglowodany, które pozwolą na skuteczną regenerację. Dobrze jest jak najszybciej po treningu zjeść owoc lub baton musli, a w ciągu godziny pełnowartościowy posiłek. Nie zapominaj, że podczas biegania tracisz sporo wody. Koniecznie pamiętaj o uzupełnianiu strat i pij co najmniej 2 litry wody dziennie.

Staraj się unikać ciągłego biegania po asfalcie!

Wiesz już, jak biegać, w czym biegać, ale nie wiesz biegać. Zimą można biegać zarówno na zewnątrz jak i w klubach na bieżni. Wiosną i latem pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Badania dowodzą, że bieganie na łonie natury bardziej niż to w czterech ścianach rozładowuje napięcie i stres. Przy bieganiu outdorowym pamiętaj, żeby unikać asfaltu i wybierać bieganie po zróżnicowanym podłożu. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko kontuzji i wzmocnisz tzw. mięśnie głębokie.

 • 5 porad dla początkującego biegacza

  Bieganie to sport dla każdego. Biegają osoby, które pamiętają Igrzyska Olimpijskie w Helsi…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Informacje prawne dotyczące medycyny pracy

  Badania przed rozpoczęciem nowej pracy są czynnością konieczną, przez którą przechodził ka…
 • Ubrania dla myśliwych

  Weź głęboki oddech i spróbuj sobie wyobrazić następujące sytuacje. Facet w krótkich spoden…
 • 5 zasad zdrowego odżywiania

  Zdrowe odżywianie polega na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych skł…
Załaduj więcej Informacje
Komentowanie jest wyłączone

Sprawdź także

Informacje prawne dotyczące medycyny pracy

Badania przed rozpoczęciem nowej pracy są czynnością konieczną, przez którą przechodził ka…