Wśród wielu osób cały czas funkcjonuje mit, że osoba, która się topi, macha rękoma i woła o pomoc. Być może na filmach tak to właśnie wygląda, jednakże w życiu już tak kolorowo nie jest.

Bardzo często zdarza się, że dzieci topią się w obecności wielu osób. Wielu pomyśli – „jak to możliwe?”. W wielu przypadkach ludzie wokół myślą, że dziecko się bawi robiąc fikołki i co chwilę się wynurzając. Jednakże niekontrolowane ruchy oraz szybkie wynurzenia, to pierwsze oznaki tonięcia. Niestety jednak nie towarzyszy temu żaden krzyk, ponieważ ludzie toną po cichu.

Okres letni sprzyja spontanicznym wyjazdom nad jezioro bądź morze. Warto jednak zadbać o szczególne bezpieczeństwo. Dzieci powinny być cały czas pod opieką dorosłych – bez wyjątku. Mimo że każdego roku ratownicy ostrzegają o zagrożeniach, edukują o właściwym zachowywaniu się w wodzie, statystyki każdego roku są zatrważające. Wiele osób lekceważy wodę twierdząc, że potrafią dobrze pływać. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji. Dzieci bardzo szybko mogą stracić grunt pod nogami, spanikują, a od tego to już zaledwie chwila do tragedii.

Nie każdy potrafi rozpoznać oznaki tonięcia. Cała sytuacja trwa zaledwie chwilę i nie przypomina filmowego machania rękoma oraz wołania o pomoc. Wszystko dzieje się zaledwie chwilę i jest o wiele bardziej gwałtowne. Podczas utracenia gruntu pod nogami do jamy ustnej dostaje się woda, a układ oddechowy traci drożność. Osoba tonąca wykonuje bardzo niekontrolowane ruchy, które często przypominają fikołki wynurzając się i zanurzając w bardzo krótkim odstępie czasu. Z czasem stają się one coraz wolniejsze i mniej gwałtowne, a to znak, że jest już chwila od tragedii.

Kiedy zauważymy osobę wykonującą takie ruchy, nie powinniśmy zastanawiać się nad tym czy jest to zabawa czy tonięcie. Lepiej jest podpłynąć i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Takie zachowania mogą niejednej osobie uratować życie. Edukacja w tym kierunku jest niezmiernie ważna.

  • Podróże ekologiczne

    Coraz więcej słyszy się o negatywnym wpływie wzmożonego ruchu turystyki na środowisko, szc…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie
Komentowanie jest wyłączone

Sprawdź także

Informacje prawne dotyczące medycyny pracy

Badania przed rozpoczęciem nowej pracy są czynnością konieczną, przez którą przechodził ka…