Coraz więcej słyszy się o negatywnym wpływie wzmożonego ruchu turystyki na środowisko, szczególnie, jeżeli zainteresowanie turystów jest w sposób natężony skierowane w stronę jednego miejsca. Przykładem mogą być kraje takie jak Egipt czy Grecja.
Osoby, które chcąc zrównoważyć wpływy turystki na ekosystem starają się wybierać opcję przyjazną naturze, jaką jest ekoturystyka. Jednocześnie osoby w niej uczestniczące pragną zwiedzać miejsca, które można określić mianem dziewiczych, takich w których wpływ człowieka nie jest na ogół dostrzegalny w określonym stopniu. Ekoturystyka stara się dopasować ilość turystów do możliwości danego miejsca.
Dzięki niedużemu natężeniu ruchu turystycznego, dane miejsce jest w stanie odpowiednio się zregenerować i to w dość krótkim czasie. Jednocześnie ekoturystyka pozwala dostrzec człowieka, zachęcając do integracji z miejscową ludnością, zapoznania się z mieszkańcami danego regionu.
Z powodu wszystkich tych czynników, ekoturystyka postrzegana jest, jako najbardziej przyjazny danemu miejscu sposób uprawiania turystyki, chroniący walory przyrodnicze oraz kulturowe.